Jaskinia i Bielańskie Skałki

mapa wycinek, tu możesz sprawdzić co dokładnie będzie robione

Info dla mieszkańców


W ostatnich dniach na ulicy Bielańskiej było nieco paniki o to kto i po co wycina drzewa. Udało mi się uzyskać na ten temat więcej informacji, sama byłam zaskoczona. Otóż wycinki mają związek z programem prowadzonym przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, który dotyczy Ochrony Muraw Kserotermicznych,
a więc skał i tego, co na nich rośnie.
ZZM uzyskał dodatkowe finansowanie na ten projekt, jest on dość rozległy, bo dotyczy też skał w Tyńcu. Powyżej zamieściłam Państwu mapy uzyskane od ZZM, na których dokładnie oznaczono
co i gdzie dokładnie będzie obcięte lub przycięte przy ulicy Bielańskiej. Zaznaczone działki w całości należą do Miasta Krakowa i uzyskano zgody na wycinki od Parków Krajobrazowych.

Z tego co ustaliłam to poza sosnami, które usunięto na początku, nie ma już wiele drzew do wycięcia (mapa), a na pewno najcenniejsze drzewa, czyli dęby, zostają. Regulacji będą podlegały krzaczki, które porastają zbocze ulicy Bielańskiej. Celem projektu jest odsłonięcie skał i dostarczenie słońca na ten stok, tak,
aby rośliny naskalne, które tam są, mogły swobodnie się rozrastać. Niektóre drzewa zbyt mocno ingerują w ten stok i tamtejszą niską roślinność, dlatego musiały zostać usunięte. Z tego co sobie doczytałam o roślinności kserotermicznej (https://pl.wikipedia.org/wiki/Ro%C5%9Blinno%C5%9B%C4%87_kserotermiczna) to roślinki naskalne nie lubią się z drzewami i zaroślami i jest sytuacja: albo jedne, albo drugie. Bliskie sąsiedztwo drzew powoduje obumieranie siedlisk kserotermicznych. Reasumując: trzeba było coś wybrać.

Tereny zaznaczone na mapie wchodzą w skład rezerwatu Bielańskie Skałki, a rezerwat ten stanowią skały + roślinność kserotermiczna, uzasadnionym więc wydają mi się podjęte przez ZZM działania.

Ciekawostka:
Przy okazji tych prac na Bielańskiej „odkryto” jaskinię. W tej chwili jest ona zasłonięta chaszczami i mocno zaśmiecona, znajduje się na stoku ul. Bielańskiej, blisko posesji nr 1 A i 9.

Zarząd Zieleni Miejskiej obiecał się zająć odsłonięciem jaskini, bo będzie to świetna miejscowa atrakcja. Nie mieli tego w projekcie, ale postarają się znaleźć dodatkowe środki na uporządkowanie jaskini.
Po przeprowadzeniu „śledztwa” okazało się, że jaskinia na Bielanach nie jest zupełnie nieznana i nieodkryta, ale na pewno zapomniana. Na stronie:
https://jaskiniepolski.pgi.gov.pl/Details/Information/2154
można znaleźć o naszej jaskini notatkę. Według niej jest to „Schronisko pod wsią Bielany”. Co ciekawe, w notatce, którą zamieszczam poniżej, znajduje się też informacja o tym, że grota jest „zaśmiecona” i że „jest wykorzystywane przez okoliczną ludność jako miejsce składania odpadów”. Opis pochodzi z 2013 roku, ja sądzę, że to są te same śmieci co teraz…
Dla mnie zdecydowanie teren skał przy ulicy Bielańskiej wymaga posprzątania, krzaki uregulowania, drzewa przycięcia, generalnych porządków i mam nadzieję, że w tym roku, po latach zaniedbań, wreszcie się to stanie. Naprawdę mamy tu piękne wapienie, które są obecnie zasłonięte. Starsi mieszkańcy Bielan mówią, że „kiedyś to tak nie wyglądało”, a ja mam nadzieję, że rewitalizacja prowadzona obecnie przez ZZM przyniesie pozytywne skutki dla bielańskiego krajobrazu.


Dalsze plany Miasta wobec „górek” i skał wokół Bielańskiej są takie, żeby teren stał się użytkiem ekologicznym.

AF

Schronisko pod wsią Bielany, screen z: jaskiniepolski.pgi.gov.pl
Jaskinia na Bielanach
zdjęcie zrobiłam stojąc obok jaskini
ul. Bielańska, Kraków.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *