Atlas niematerialnego dziedzictwa Krakowa

mieszkańcu zgłoś się


Niedawno zgłosiła się do mnie Pani z Muzeum Krakowa chcąca uzyskać pomoc w znalezieniu mieszkańców Bielan, którzy mogliby o Bielanach „wczoraj i dziś” opowiedzieć. Jest to związane z pracą nad wydawnictwem, pt. Atlas niematerialnego dziedzictwa Krakowa, a mieszkańcy mieliby opowiedzieć, jak na Bielanach obchodzono święta, czy była lub jest jakaś lokalna sztuka, rękodzieło, poezja.
Atlas … będzie wydawnictwem wielotomowym, to książki, w których zostaną opisane wszystkie dzielnice naszego miasta. Pracownicy Muzeum postanowili rozpocząć prace od dzielnicy Zwierzyniec i od obszaru Bielan, kolejno mają być opracowywane Przegorzały i inne części naszej dzielnicy, by po zakończeniu badań nad zwierzynieckimi tradycjami, obrzędami, rzemiosłem, sztuką przejść do dzielnicy Bronowice i dalej.

W związku z tym projektem poszukiwani są mieszkańcy Bielan, którzy zgodziliby się na przeprowadzenie wywiadu, opowiedzenie o tym jak tu kiedyś było i co się zmieniło. Najlepiej więc osoby, które na Bielanach mieszkają od urodzenia, mile widziani są seniorzy, którzy wszystko tutaj już widzieli, mile widziane zdjęcia, slajdy, stare wycinki z gazet i wszelkie ślady przeszłości. Wywiady będzie przeprowadzać Pani dr Patrycja Laskowska-Chyła.
W celu zgłoszenia się można wysłać maila: laskowskachyla@gmail.com lub zapisać się przez formularz: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSefRwLidvLvmgpd1LXfBN0g0knRiLeG0pfwTXBDNYa5ike4cQ/viewform

Myślę, że to spora atrakcja dla mieszkańców „znaleźć się w Atlasie”, dlatego zachęcam do kontaktu z Panią i opowiedzenia jej co nieco o Bielanach. Wasze opowieści zostaną spisane lub zarejestrowane w postaci filmu (jeśli ktoś wyrazi zgodę). Możliwy jest dojazd do domu lub umówienie się w innym neutralnym miejscu, np. w Szkole 48. Dla pracownika Muzeum Krakowa interesujące będą wspomnienia związane z Odpustem na Bielanach, historie o lokalnych artystach (byłych i tworzących obecnie), kwestie języka -wiadomo mi, że pewne obszary Bielan kiedyś miały inne nazwy, dziś zapomniane, warto by to odnotować w takim Atlasie.
Zdecydowanie nie zostało o Bielanach jeszcze wszystko napisane, te opracowania, które istnieją, są zaledwie ułamkiem tego, co jeszcze można powiedzieć.

Jeszcze raz zachęcam do wzięcia udziału w tym projekcie, zostawcie coś po sobie dla potomków!

Po więcej informacji można też pisać do mnie na messenger.

Informacje o Atlasie na oficjalnej stronie Muzeum Krakowa: https://muzeumkrakowa.pl/oddzialy/atlas-niematerialnego-dziedzictwa-krakowa-etap-i

AF

Mapa ze strony: https://muzeumkrakowa.pl/oddzialy/atlas-niematerialnego-dziedzictwa-krakowa-etap-i

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *