
i zaplecze to miejsca, gdzie będzie domek narzędziowy, wspólny stół do obrabiania warzyw, takie miejsce wspólne dla działkowców. Za zapleczem, u góry, powinno się znaleźć kilka miejsc postojowych dla aut, ale nie będzie to utwardzony parking.
NIE CHCEMY OGRODU
Wydawałoby się, że projekty związane z zielenią są tymi najbardziej oczekiwanymi przez mieszkańców dzielnicy. Kiedy spojrzałam na wyniki weryfikacji tegorocznych projektów do Budżetu Obywatelskiego, to wprost znalazłam potwierdzenie tej tezy, tymczasem przyszło nam się w dzielnicy mierzyć z protestem vs Ogrodu Społecznego na ulicy Orlej.
Pokrótce:
Zarząd Zieleni Miejskiej pozyskał z funduszy unijnych pieniądze na realizację projektu “Ogród społeczny – parcelowy na ul. Orlej”. Do tego celu przeznaczona by miała zostać działka o powierzchni 60 ar na Zakamyczu, na stoku przy Obserwatorium Astronomicznym, to jest na samej końcówce ul. Orlej, poniżej ul. Astronomów. Ogród społeczny miałoby stanowić 47 małych działek o powierzchni 25 metrów każda, na których chętni mieszkańcy Krakowa za niewielką roczną opłatą (w granicach 300-500zł) mogliby uprawić warzywa. Całość byłaby ogrodzona, zostałyby tam doprowadzone media, ustawiony domek narzędziowy
z wyposażeniem, z którego można by bezpłatnie korzystać, a ogród miałby swojego gospodarza, osobę od pilnowania porządku. Poza parcelami 10% powierzchni tej 60-arowej działki może zostać przeznaczone na naturalny plac zabaw dla dzieci, który, co ważne, byłby ogólnodostępny. Projekt wydaje się obiecujący, z moich informacji wynika, że już trochę osób zgłosiło chęć posiadania tutaj działki, a część parceli jeszcze nie jest rozdysponowana i ZZM nadal czeka na zgłoszenia.
O co zatem protest? Z tego, co udało mi się ustalić, wynika, że mieszkańcy Zakamycza nie zostali odpowiednio wcześnie powiadomieni o zamierzeniach ZZM względem działki nr 78, a w poprzednich latach starali się o stworzenie tutaj placu zabaw dla dzieci oraz boiska. Najbliższy plac zabaw znajduje się dopiero w Chełmie, przy Klubie Kultury. Dodatkowo brak w tym miejscu parkingu czy choćby miejsc postojowych, nie ma chodnika i według mieszkańców droga jest zbyt wąska, żeby obciążać ją dodatkowo “najazdem działkowców”, którzy gdzieś przecież muszą parkować. Nikt z mieszkańców Zakamycza nie wierzy w to, że wszyscy działkowcy będą przyjeżdżać tutaj rowerem czy komunikacją miejską, która też kursuje tutaj z rzadka, obawy o pozostawianie aut gdzie popadnie, są więc spore.
W związku z protestami mieszkańców Zarząd Zieleni Miejskiej zorganizował
13 czerwca w Obserwatorium Astronomicznym dodatkowe spotkanie konsultacyjne. Na spotkaniu została wyjaśniona kwestia sporna dotycząca placu zabaw. Największą przeszkodę, żeby taki plac w ogóle mógł tutaj powstać, stanowi zapis, że na działce tej 90% terenu musi pozostać niezabudowane, ma stanowić “teren biologicznie czynny”, stąd też pomysł, żeby przeznaczyć ją na ogród społeczny. Ponieważ pozostałe 10 % działki nr 78 może zostać jakoś zagospodarowane, to ZZM zaproponował utworzenie naturalnego, ogólnodostępnego dla mieszkańców, placu zabaw, który miałby znajdować się pod drzewami, w dolnej części działki, po stronie Zakamycza. Na spotkaniu zaznaczono, że mieszkańcy mogą mieć wpływ na to jak taki naturalny plac zabaw miałby wyglądać, projekt jeszcze nie powstał, a osoby chcące mieć na to wpływ proszone są o kontakt z ZZM.
Dużym problemem w mojej ocenie pozostaje nadal parkowanie. Projekt unijny “Ogród społeczny – parcelowy” nie zakłada budowy parkingu, na to nie wystarczy funduszy, zakłada jedynie pozostawienie miejsca na parking w dół ul. Orlej oraz wskazuje kilka miejsc u góry działki od strony Obserwatorium. Miejsca postojowe musiałby zostać zrealizowane z innych funduszy, np. miejskich czy dzielnicowych. Jak podkreślała Katarzyna Przyjemska-Grzesik z ZZM podczas spotkania z mieszkańcami, to czy chodnik lub miejsca postojowe w tej okolicy zostaną zrealizowane, ściśle łączy się z powstaniem ogrodu społecznego, niejako jedno zależy od drugiego. Jeśli ruch w tej okolicy się zwiększy, ponieważ ludzie będą przyjeżdżać na działki, to naturalną koleją rzeczy będzie konieczność zapewnienia mieszkańcom wymienionej infrastruktury. Na ten moment brak jest chodnika na wysokości tych działek, ponieważ ruch jest tutaj stosunkowo niewielki. Kiedy jednak ulegnie to zmianie, potrzeba ta stanie się pilna i z czasem będzie musiała zostać zrealizowana.
Na spotkaniu można było się zapoznać z harmonogramem prac przewidzianych wokół Ogrodu Społecznego, wygląda on tak:
czerwiec 2024 – projekt
lipiec-sierpień 2024 przetarg na roboty budowlane
listopad-grudzień 2024 wyłonienie operatora (działki będą mieć swojego gospodarza pilnującego porządku)
luty-marzec 2025 spotkanie projektowe – przestrzeń rekreacji
kwiecień-maj 2025 wspólne tworzenie przestrzeni rekreacji
maj 2025 zakończenie prac i start ogrodu
Zgłoszenia od potencjalnych “działkowców”, uwagi, pomysły dotyczące placu zabaw ZZM przyjmuje mailowo na: biuro@zzm.krakow.pl
AF

Dodaj komentarz